Zabezpiecz ogród

Wraz z nastaniem jesiennych chłodów dla posiadaczy ogrodu nadchodzi czas wytężonej pracy, ponieważ przestrzeń ta wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zbliżającą się zimą. Aby na wiosnę znów cieszyć się widokiem pięknego, budzącego się do życia ogrodu, konieczna jest zarówno właściwa ochrona roślin, jak i konserwacja sprzętów czy zabezpieczenie instalacji. Wszelkie zaniedbania i zaniechania w tym zakresie mogą nie tylko przyczynić się do zniszczenia wrażliwej na mróz roślinności, ale także trwale uszkodzić różne elementy wyposażenia ogrodu. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania prac zabezpieczających ogród na zimę?

Ochrona roślin przed mrozem

Niektóre gatunki drzew, np. sosny i świerki, mogą wytrzymać temperatury dochodzące do – 20°C, natomiast berberys czy ognik zmarzną już przy – 10°C. Jeszcze bardziej wrażliwe na mróz są róże, którym może zaszkodzić temperatura – 7°C. Odpowiedniej ochrony przed zimnem wymagają również wrzosowate, ostrokrzewy i bukszpany, a także młodsze drzewka owocowe (głównie pestkowate). Wśród skutecznych sposobów osłaniania przed chłodem sprawdza się usypywanie wokół pnia wyższego kopczyka ziemi, a także układanie gałązek świerkowych, kory, wiórów, słomy, suchych, jesiennych liści, dlatego wcześniej nie warto na siłę się ich pozbywać. Tego rodzaju naturalny materiał zapewnia dodatkowo odpowiednią cyrkulację powietrza oraz umożliwia skuteczne nawodnienie. Rośliny o zimozielonych liściach trzeba przed zimą obficie podlać oraz spryskać wodą.

Wszelkie osłony na rośliny należy zakładać w momencie, kiedy temperatura powietrza stabilizować się będzie w przedziale 0–5°C. Zbyt wczesne zabezpieczanie roślinności mogłoby bowiem spowodować jej przegrzanie i niepotrzebne pobudzenie do aktywności. Drzewa i krzewy o pokroju kolumnowym dobrze jest związać sznurkiem, co uchroni je przed połamaniem i deformacją pod wpływem śniegu. Doskonałym rozwiązaniem jest ponadto pobielenie pni drzewek wapnem. Taka powierzchnia odbija promienie słoneczne, które wysuszają drzewo – pozbawiając je soków i zapasów wody.

Delikatne kwiaty posadzone w donicach i mobilnych pojemnikach, takie jak pelargonie czy fuksje, powinny zostać przeniesione do jakiegoś pomieszczenia, np. do garażu. Najlepsze warunki do przezimowania dla takich roślin to jasne miejsce i temperatura w okolicach 10°C, a także skrócenie pędów i ograniczenie podlewania. Z kolei paprocie, juki oraz draceny, które latem korzystały z uroków świeżego powietrza na balkonach i tarasach), należy jeszcze jesienią przenieść do cieplejszego wnętrza.

W sytuacji gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie zapewnienia właściwej opieki konkretnej grupie roślin, warto zasięgnąć konsultacji u profesjonalnego ogrodnika.

Czy odśnieżać trawnik?

Mimo iż biała zimowa pierzyna przykrywająca ogród wygląda malowniczo, to nie zawsze śnieg jest dobry dla przydomowego trawnika. O ile cienka warstwa śnieżnego puchu nie stanowi dla trawnika większego problemu, o tyle wytworzona na jej powierzchni skorupa lodu może mieć destrukcyjny wpływ na jakość źdźbeł. Z tego samego powodu nie zaleca się zrzucania na trawnik dodatkowych zwałów śniegu, co zwykle ma miejsce podczas odśnieżania taktów komunikacyjnych na terenie posesji. Zbyt gruba, zwarta i zalodzona warstwa śniegu ogranicza dopływ tlenu do źdźbeł trawy, co prowadzi do zamarzania wody w strukturze rośliny i rozrywania pędów. W rezultacie wiosenny wzrost trawy jest znacznie spowolniony, a stan trawnika pozostaje daleki od ideału. Oprócz tego połamane źdźbła trawy w trakcie wiosennych roztopów mogą doprowadzić do wytworzenia się uciążliwej pleśni.

Jak zabezpieczyć elementy wyposażenia i instalacji ogrodowych przed zimą?

Właściwe zabezpieczenie mebli ogrodowych, sprzętów oraz instalacji wodnej pozwoli korzystać z nich przez długie lata. Nieodpowiednie postępowanie w tym zakresie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia, utraty funkcjonalności i/lub estetyki wyposażenia ogrodu.

Konserwacja mebli i sprzętów ogrodowych zależy od materiału, z jakiego zostały one wykonane. W wypadku drewna meble/sprzęty należy umyć, osuszyć, a następnie użyć specjalnego impregnatu, lakieru lub farby. Jeśli chodzi o sprzęt z tworzywa sztucznego, wystarczy dokładne umycie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Wszystkie elementy wyposażenia najlepiej przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie separuje się je od wilgoci i dużych wahań temperatury.

Przed nastaniem zimy należy też zdemontować mobilne elementy instalacji nawadniającej (m.in. węże) i zwinąć je starannie, pozbywając się zalegającej w nich wody. Ważne jest także zakręcenie dopływu wody do zewnętrznego przyłącza oraz opróżnienie zalegającej w beczce/pojemniku deszczówki. Wszystkie narzędzia ogrodnicze warto schować w suchym, osłoniętym od opadów miejscu.

 

Więcej artykułów w „Niezbędniku przyszłego posiadacza domu – przezorny zawsze ubezpieczony”.  Zachęcamy do lektury.

Pobierz bezpłatny e-book