koszty utrzymania domu

Wpływ nowoczesnych technologii na niższe koszty utrzymania domu

Rozwój cywilizacyjny skutkuje powstawaniem nowoczesnych technologii, którym w coraz większym zakresie nadaje się wymiar użytkowy. Na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, coraz częściej decydują się właściciele nowych domów, bowiem nie tylko zwiększają one komfort użytkowania, ale pozwalają też na obniżone koszty utrzymania domu. Wybudowanie domu wyposażonego w nowoczesne, ekologiczne technologie – bywa zwykle nieco droższe, jednak tego typu inwestycje potrafią się szybko zwrócić.

Ekologicznie i ekonomicznie – wykorzystanie alternatywnych źródeł energii dla domu

Wśród najpopularniejszych i coraz powszechniejszych nowoczesnych instalacji dla domu, są fotowoltaika oraz pompy ciepła. Montowane na dachach budynku mikroinstalacje fotowoltaiczne – pozwalają na produkcję darmowej energii elektrycznej. Optymalizacja fotowoltaiki w połączeniu z umową prosumencką, to komfort korzystania z zasobów wyprodukowanego prądu przez cały rok.

Darmowy prąd to idealna opcja, aby rozważyć montaż ogrzewania elektrycznego – czy to pod postacią grzejników i innych urządzeń, czy też za pośrednictwem specjalnych mat (podłogówka). Energią elektryczną z fotowoltaiki można również zasilić sprężarkę pompy ciepła, czyli kolejnego rozwiązania, opierającego się na wykorzystaniu ekologicznych technologii grzewczych.

Im więcej instalacji użytkowych odbierających wytworzony przez panele fotowoltaiczne prąd, tym większa efektywność ekonomiczna przedsięwzięcia i szybsza zwrotność nakładów inwestycyjnych. Następnym przykładem wykorzystania darmowej energii – może być zasilanie baterii samochodu elektrycznego/hybrydowego za pomocą systemu fotowoltaicznego rozbudowanego o wiaty PV z ładowarkami.
Dodatkową zaletą nowoczesnych technologii do produkcji energii, jest także aspekt proekologiczny, ponieważ eksploatacja takich instalacji nie wiąże się z emisją szkodliwych pyłów czy gazów.

Nowoczesna technologia a koszty utrzymania domu

Zupełnie innym elementem nowoczesnej technologii użytkowej jest system inteligentnego domu smart home. Na zastosowanie tego rodzaju instalacji, decyduje się wielu właścicieli domów, a także deweloperów, którzy dzięki systemowi smart home – wzbogacają swoją ofertę dla nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego.

Instalacja smart home może składać się z mnóstwa modułów, wśród których część podnosi komfort użytkowania domu czy funkcjonalność, a niektóre dodatkowo pomagają w oszczędzaniu. Przykładem modułów, które mają bezpośredni wpływ na wysokość rachunków, mogą być moduł m. in.:

  • sterowania temperaturą,
  • odpowiedzialny za regulację rolet,
  • sterujący oświetleniem,
  • współpracujący z wentylacją mechaniczną/klimatyzacją,
  • sterujący pracą instalacji nawadniającej zieleń.

Co jeszcze może mieć wpływ na niskie koszty utrzymania domu?

Zastosowanie materiałów budowlanych o wysokich parametrach izolacji termicznej, może znacznie zmniejszyć ogólne zapotrzebowanie domu na ciepło. W przypadku sprzętów AGD oraz źródeł światła, warto wybierać produkty o wysokiej klasie energooszczędności. Aby zmniejszyć koszty utrzymania domu, dobrym sposobem są także instalacje do zagospodarowania deszczówki, perlatory do kranu/prysznica albo segregowanie odpadów.

Podsumowanie

Wyposażenie domu w nowoczesne technologie, takie jak fotowoltaika, pompa ciepła czy system inteligentnego zarządzania typu smart home – podnoszą funkcjonalność i pozwalają na wymierne oszczędności. Możliwość zdobycia dodatkowego dofinansowania bądź skorzystanie z ulg podatkowych przy wdrażaniu ekologicznych systemów do wytwarzania energii, pozwala na szybszy zwrot nakładów. Umiejętny dobór innowacyjnych rozwiązań w zakresie materiałów, instalacji czy sprzętów, jakich nie brakuje na rynku, to w efekcie gwarancja niższych kosztów utrzymania domu. Niejednokrotnie warto więc wydać więcej pieniędzy na dom wyposażony w nowoczesne technologie, które z biegiem czasu przyniosą wymierne oszczędności dla całego gospodarstwa.