Nowe budownictwo mieszkaniowe charakteryzuje się szeregiem nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalnych udogodnień, które przekładają się na korzyści dla docelowych użytkowników. Wśród licznych opcji dodatkowych, jakie oferujemy swoim klientom jest m.in. instalacja rekuperacji. Rekuperacja to rodzaj systemu wentylacji mechanicznej z tzw. odzyskiem ciepła – rozwiązanie to nie tylko pozwala na oszczędności w zakresie ogrzewania, ma też inne zalety. Co warto wiedzieć o rekuperacji?
Rekuperacja – co to takiego i jak działa?
Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej gwarantuje stabilną i regularną wymianę powietrza, co przekłada się na większy odczuwalny komfort. System działa bez konieczności otwierania okien. Podstawowym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskanie i przekazanie energii pomiędzy strumieniami nawiewnym oraz wywiewnym. Profesjonalne rekuperatory wyposażone są dodatkowo w nowoczesne filtry, których rolą jest oczyszczanie powietrzawpływającego przez wentylatory mechaniczne. Aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza, a także utrzymywać wydajność rekuperatora na wysokim poziomie, filtry takie należy wymieniać/czyścić co kilka miesięcy.
Wymiana powietrza w środku urządzenia odbywa się przy pomocy czterech kanałów, z których dwa funkcjonują na zasadzie wyciągu – jeden z nich zaciąga chłodne powietrze z zewnątrz, a drugi odbiera cieplejsze powietrze z pomieszczenia. Dzięki wentylatorom strumienie trafiają w okolice wymiennika, gdzie dochodzi do przekazania energii. W dalszej kolejności pozostałe kanały odprowadzają „zużyte” i pozbawione ciepła powietrze na zewnątrz budynku, a świeży i ogrzany strumień kierowany jest do wnętrza domu. W lecie cykl jest odwrotny, ponieważ to powietrze wyciągane z pomieszczeń ma niższą temperaturę, przez co schładza gorący strumień zaciągany z zewnątrz.
Jakie są zalety rekuperacji?
Sprawnie działająca instalacja rekuperacji przekłada się na duże oszczędności na ogrzewaniu domu, ponieważ zmniejsza straty ciepła. W niektórych wypadkach koszty na ogrzewanie domu mogą zmniejszyć się dzięki rekuperacji nawet o połowę. Dom wyposażony w rekuperację cechuje się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło, bowiem na bieżąco odzyskuje energię z wywiewanego, ogrzanego powietrza.
Dzięki rekuperacji zimą nie wychładza się pomieszczeń (nie trzeba otwierać okien w celu przewietrzenia domu), a wyprowadzana z budynku wilgoć ogranicza ryzyko rozwoju pleśni czy innych mikroorganizmów. Dodatkową zaletą jest też to, że separuje się wnętrze od nieprzyjemnych zapachów, smogu czy wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń środowiskowych, jakie zwykle dostają się przez okna. Z kolei latem brak potrzeby uchylania okien sprawia, że do domu nie przedostają się m.in. uciążliwe owady (np. muchy czy komary).
Właściwie funkcjonująca rekuperacja to przede wszystkim efektywna wymiana i oczyszczanie powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniach tworzy się przyjazny, komfortowy i zdrowy mikroklimat. Brak konieczności otwierania okien chroni ponadto przed przeciągami, które mogą prowadzić do przeziębień u domowników oraz przedostawaniem się pyłków, które sprzyjają reakcjom uczuleniowym.
Efektywna rekuperacja – o czym jeszcze warto pamiętać?
W wypadku rekuperacji stolarka okienna i drzwiowa powinna być bardzo dobrze doszczelniona, dlatego należy pozbyć się wszelkich rozszczelnień, napowietrzników oraz tzw. mostków termicznych. Jeśli chodzi o kominki, to miłośnicy takiego rozwiązania i jednocześnie posiadacze rekuperacji powinni zaopatrzyć się w model z zamkniętą komorą spalania, co wpłynie na efektywność działania instalacji. Rekuperację można dodatkowo zautomatyzowaćpoprzez wzbogacenie jej m.in. o czujniki monitorujące poziom dwutlenku węgla czy wilgotności. Wówczas taką instalację można zintegrować z systemem inteligentnego domu, który będzie sterował jej pracą i regulował parametry powietrza. Rekuperacja może również zostać wyposażona w instalacje oczyszczająco-jonizującą oraz chłodzącą, co podniesie jakość powietrza i stanowić będzie zamiennik klimatyzacji.
Oczywiście na Osiedlu Koncept rekuperację w ofercie mamy i naszym klientom polecamy 😉