O tym czy dane osiedle jest przyjazne – decyduje wiele czynników. Wpływ na komfort mieszkania na osiedlu ma sąsiedztwo infrastruktury użytkowej, bliskość różnego typu obiektów handlowo-edukacyjno-usługowych oraz estetyka części wspólnych. Przyjazne osiedle powinno w dużej mierze zaspokajać potrzeby mieszkańców, oferować dogodny dojazd oraz bezpieczeństwo. Jakie inne elementy sprawiają, że mieszkanie na osiedlu może być czystą przyjemnością?
Co wpływa bezpośrednio na to, że osiedle jest przyjazne?
Dobrą wiadomością jest z pewnością fakt, że mieszkaniec osiedla ma wpływ na wybór większości czynników, dzięki którym miejsce, w którym żyje, będzie dla niego przyjazne. Jedyną rzeczą, na którą świeżo upieczony właściciel nowego domu nie ma wpływu, jest… dobór sąsiadów.
Kryteria oceny stopnia przyjazności osiedla mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ zależą od indywidualnych preferencji mieszkańców. Dla jednych pożądanym udogodnieniem będzie osiedle w centrum aglomeracji, a dla innych – lokalizacja z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Przyjazne osiedle to takie miejsce, które zapewnia spokój i bezpieczeństwo oraz umożliwia łatwą realizację potrzeb. Wśród licznych aspektów, na jakie zwracają uwagę nabywcy nowych domów, może być ponadto przestrzeń w pobliżu domu, miejsca parkingowe, standard drogi dojazdowej czy infrastruktura dla dzieci.
Czy warto zdecydować się na kupno domu w otoczeniu terenów zielonych?
Od dłuższego czasu zarysowuje się wyraźna tendencja do wybierania miejsc na budowę lub kupno domu na obrzeżach miast. Ludzie cenią sobie spokój, ciszę, świeże powietrze i komfort obcowania z naturą, nawet kosztem dłużej drogi do pracy czy na zakupy. Zamieszkanie pod lasem, w pobliżu parkowej zieleni albo naturalnych łąk kwietnych – stwarza dodatkowe możliwości aktywnej rekreacji dla całej rodziny. W takich miejscach zdecydowanie łatwiej jest też o szybszą regenerację oraz odpoczynek, a mniejsze zanieczyszczenie powietrza – przekłada się na lepszą odporność i zdrowie.
Bliskość terenów leśnych do okazja do długich spacerów w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków, rowerowych wycieczek i bardziej przyjazny mikroklimat, szczególnie w czasie letnich upałów. Rozległe tereny zielone to również raj dla czworonożnych pupili.
Projekt domu a infrastruktura w ramach osiedla
Odpowiedni projekt domu, który zaowocuje funkcjonalną przestrzenią użytkową, to jedno, ale z punktu widzenia przyjaznego osiedla – ważna jest okoliczna infrastruktura towarzysząca. Duże znaczenie ma wybrukowana droga, która zapewnia komfortowy dojazd do posesji – bez ryzyka ubłocenia samochodu czy uszkodzenia zawieszenia pojazdu.
Przyjazne osiedle cechują także zadbane trawniki i klomby w części wspólnej. Wartością dodaną jest z pewnością bliskie sąsiedztwo plenerowych stref aktywności ruchowej (np. boisko sportowe, siłownia) oraz placu zabaw dla najmłodszych. Miłym dodatkiem do przydomowej bądź osiedlowej infrastruktury, jest także specjalnie wydzielone miejsce na integracyjne ognisko czy grill.
Podsumowanie
Na przyjazne osiedle składa się wiele czynników, w tym te związane z naturalnymi walorami przyrodniczymi, jak i będące dziełem dewelopera. Sąsiedztwo terenów zielonych to niewątpliwy walor dla nowego domu, podobnie jak obecność na osiedlu zadbanych trawników. Najlepsze osiedla posiadają praktyczne drogi dojazdowe do posesji oraz przestronne miejsca parkingowe. Miłym dodatkiem nowoczesnych osiedli, na pewno są obiekty sportowe, place zabaw dla dzieci czy miejsca do integracyjnych spotkań z sąsiadami, np. przy ognisku/grillu.