wybór domu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu?

Wybór domu to nierzadko decyzja na całe życie, dlatego powinna być przemyślana pod wieloma względami. Rynek budowlany oferuje mnóstwo nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalności, dzięki którym z łatwością można dostosować dom do oczekiwań wszystkich użytkowników. Warto pamiętać, że kupno domu idealnie dopasowanego do potrzeb, to nie tylko komfort mieszkania, ale także realne, generowane z czasem oszczędności. Wszystko w Twoich rękach!

Dlaczego warto kupić dom dopasowany do swoich potrzeb?

Kupno domu to inwestycja w poprawę własnego komfortu życia i naszych bliskich. Aby dom spełniał oczekiwania docelowych użytkowników, wcale nie musi być drogi, jednak cena nie powinna być podstawowym kryterium wyboru. Dom to miejsce, w którym spędza się większość życia – tu utrwala się rodzinne relacje, pracuje, relaksuje podczas różnych form aktywnej rekreacji czy tradycyjnego odpoczynku. Dom to centrum realizacji wielu zróżnicowanych zadań, obowiązków, powinności oraz przyjemności. Specyfika domu i jego funkcjonalność, w dużej mierze wpływają na skuteczność i efektywność naszej aktywności, a także na psychofizyczną kondycję.

Wymarzony dom powinien ułatwiać pracę i umilać wypoczynek. Punktem wyjścia przy wyborze rodzinnego lokum, powinna być więc identyfikacja potrzeb, przyzwyczajeń oraz oczekiwań wszystkich domowników. Należy pamiętać, iż potrzeby każdego człowieka nie ograniczają się wyłącznie do obszaru samego domu, ale związane są również z pracą zawodową, zakupami, edukacją czy uprawianiem sportu. W skutecznym i kompleksowym zaspokajaniu potrzeb, istotnym aspektem może tez okazać się lokalizacja domu.

 

Projekt domu – jakie aspekty decydują o komforcie mieszkania?

O pożądany komfort mieszkania i życia, w olbrzymim stopniu można zadbać już na etapie projektu domu. Oprócz pomieszczeń wspólnych, jak salon czy kuchnia, każdy z domowników potrzebuje intymności i przestrzeni wyłącznie dla własnej dyspozycji – zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Warto zwrócić więc uwagę na etapie tworzenia projektu bądź wprowadzania zmian lokatorskich – na optymalną ilość pomieszczeń, dostosowaną do liczby użytkowników domu.

Nieraz wystarczy wstawić, zlikwidować lub zmodyfikować układ ścianek działowych, aby wygospodarować dodatkową przestrzeń. Zmiany lokatorskie w obrębie ścian działowych, to także okazja do zaprojektowania bardziej funkcjonalnych i ustawnych pomieszczeń.

 

Co jeszcze jest ważne przy wyborze domu?

Komfort mieszkania i realizacja potrzeb, zależą również od wielu dodatkowych czynników, które związane są np. z otoczeniem domu. Wśród innych aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze domu, wymienić można m. in.:

  • lokalizacja domu (centrum lub obrzeża miasta),
  • sąsiedztwo zieleni (np. park, las),
  • bliskość do miejsca, w którym wykonuje się obowiązki zawodowe,
  • lokalizacja punktów handlowo-usługowych (sklepy, placówki medyczne, punkty gastronomiczne itd.),
  • komunikacja miejska,
  • bliskość placówek oświatowo-kulturalnych (przedszkole, szkoła, dom kultury),
  • dostępność infrastruktury sportowo-rekreacyjnej (np. wielofunkcyjne boiska, basen, kluby, siłownie plenerowe, ścieżki rowerowe, place zabaw itp.).

Podsumowanie

Dom marzeń to inwestycja w wygodę dla całej rodziny, dlatego w jak największym stopniu powinien on odpowiadać potrzebom przyszłych użytkowników. Wiele osób popełnia podstawowy błąd na etapie wyboru domu – kierując się przede wszystkim oszczędnościami i jak najniższym kosztem zakupu. Taki sposób sprawia, że to najczęściej mieszkańcy muszą dopasować się do specyfiki oraz funkcjonalności domu, co w rezultacie nie sprzyja ani pełnej wygodzie, ani przyjemności z jego użytkowania. Przyjazny dom musi wspierać w wykonywaniu codziennych obowiązków, zapewniać możliwość realizacji innych osobistych potrzeb oraz gwarantować bezpieczeństwo i komfortowy odpoczynek.