Budowa domu to dla większości osób olbrzymie wyzwanie organizacyjne i finansowe. Na każdym etapie budowy domu, począwszy od załatwiania formalności – aż po wykańczanie i wyposażanie – można napotkać trudności, dlatego niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Ewentualne zaniedbania czy zaniechania, mogą w konsekwencji okazać się bardzo kosztowne i czasochłonne, stąd do budowy domu warto zaangażować specjalistów. Aby uniknąć problemów z wyegzekwowaniem błędów budowlanych, dobrze jest powierzyć realizację inwestycji jednemu wykonawcy „pod klucz”. O czym jeszcze powinno się pamiętać podczas budowy domu?
O czym należy pamiętać decydując się na budowę domu?
Istnieją trzy możliwości, aby zamieszkać w nowym domu – można wybudować go własnym sumptem, przy udziale profesjonalnej firmy albo kupić gotową nieruchomość na rynku pierwotnym. Niezależnie od tego czy dom wybuduje profesjonalna firma, deweloper czy powstanie on gospodarczym sposobem – cały proces składa się z podobnych faz.
Pierwszym etapem jest zakup działki budowlanej, która dla pojedynczego domu w atrakcyjnej lokalizacji, może być bardzo kosztowna. Później należy wystąpić o warunki zabudowy, wykonać projekt budowlany i branżowy, uzyskać pozwolenie na budowę. Istotne jest przestrzeganie poszczególnych etapów budowy, które muszą być wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną oraz przepisami/normami. W tym celu należy zadbać o właściwą koordynację wszystkich procesów oraz zaangażować inspektora nadzoru. Ponadto konieczne jest załatwienie szeregu formalności z dostawcami mediów, a na koniec wymagane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu.
W tym natłoku obowiązków i gąszczu przepisów prawnych – łatwo o błędy czy przeoczenia, które mogą wiązać się nie tylko z dodatkowymi wydatkami, ale i stratą czasu oaz nerwów. Brak odpowiedniej wiedzy i przygotowania, może podrożyć inwestycję nawet o 40 proc. A to jeszcze nie wszystko…
Czy bardziej opłaca się samodzielna budowa domu czy zakup od dewelopera?
Panuje powszechne przekonanie, że najtańszą opcją jest budowa domu we własnym zakresie. Jeśli masz uprawnienia projektowe, doświadczenie, mnóstwo wolnego czasu i na dodatek jesteś producentem szerokiej gamy materiałów budowlanych – to można zgodzić się z tą tezą. W innym przypadku, za powierzeniem budowy domu wyspecjalizowanej firmie – przemawia szereg argumentów.
Firmy budowlane i deweloperzy, którzy funkcjonują na rynku od wielu lat i mają za sobą mnóstwo udanych realizacji budowlanych, na pewno są w stanie zaoferować bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Wynika to z różnych czynników, okoliczności i uwarunkowań, w tym m. in. z:
- doświadczenia i wypracowanych rozwiązań w obrębie poszczególnych etapów budowy,
- specjalistycznego sprzętu, jaki znajduje się w posiadaniu profesjonalnych firm,
- stałej współpracy z projektantami, inspektorami nadzoru czy podwykonawcami w zakresie realizacji specjalistycznych etapów,
- udzielanych przez hurtownie i składy budowlane zniżek na zakup materiałów.
Warto także zauważyć, że sprawna budowa przy udziale profesjonalnej firmy, pozwala na szybszą przeprowadzkę i zwolnienie innego lokalu mieszkalnego, który można sprzedać bądź wynająć. Generalny wykonawca, który realizuje inwestycję „pod klucz” – udziela gwarancji i rękojmi na cały zakres przeprowadzonych robót. Zlecając samodzielnie wykonawstwo kilku niezależnym podmiotom, często można spotkać się z trudnościami w ustaleniu odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia/awarie.
Podsumowanie
Budowa domu to mozolne zadanie, wymagające olbrzymiej, przekrojowej wiedzy i doświadczenia. Proces budowy jest bardzo złożony, a każdy etap niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędów czy niedopatrzenia. Ambitni inwestorzy indywidualni bez odpowiedniego przygotowania, który decydują się na budowę domu we własnym zakresie, często przekraczają założony budżet o kilkadziesiąt procent.
Powierzając realizację specjalistycznej firmie budowlanej lub deweloperowi, można liczyć na szybszą budowę, zoptymalizowane koszty oraz na kompleksową gwarancję. Wynika to nie tylko z doświadczenia, ale także ze stałej współpracy z różnymi podmiotami branżowymi, dzięki czemu firmy mają znacznie większe zniżki, np. w hurtowniach budowlanych i instalacyjnych.